Tränade, medvetna, fokuserade, intresserade, starka, okuvliga, sanningsenliga, sökande rättvisa, ensamma, seende, tålmodiga och disciplinerade …..fler beskrivningar? -Ja det finns massor att upptäcka och att lära sig att agera rätt och bli ’färdiga’ för alla slags ’battle’. Det stundar svåra tider och då måste man vara förberedd, i allt, både i historia och i nutid och för FRAMTIDEN, för den är nu och kort. Ensamheten du har haft /varit i/ har då varit DIN SKOLA för LIVET. Jag växte upp med människor som alltid pratade om rättvisa och sanningar och det är jag mer än tacksam för! Har jag blivit tränad? Ja på alla möjliga o omöjliga vis i livet. Ja det är jag evigt tacksam för.
När Gud tränat dig och mejslat dig och format dig så som HAN vill, så är du redo för det du inom dig vetat skulle ske. Det kommer tider nu när vi får möta ljugande, kalla, okunniga despoter, iskalla personer som inte vill väl. Då är det bra att ha blivit pressad i livet, att ha gråtit och varit utom sig i ensamhet m m. Ja du hörde ju Videon ovan hoppas jag. Den är lärorik. Människor av idag är inte riktigt med på noterna, de tror att det bästa välstånd kommer att råda, bara vi protesterar lite. Det är fel för vi står på randen till både svält och krig. The Last Days are here, men klungorna av omedvetna är många, som vägrar att förstå. What? KAOS, DECEPTION, FIRE, WORLD BURNED UP, WARNINGS! VAKNAR MAN NU- det vore bra om man börjar tänka till nu för det är verkligen allvar!! Gud har skapat allt och ville vi skulle ta hand om hans jord, men man missade hans gåva och tanke m m. JESUS kommer tillbaka EFTER VEDERMÖDAN, LÄS MATTEUS EVANGELIUM Kapitel 24:29.

1 Joh 2:15-17 Älska inte världen
15 Älska inte världen, inte heller det som är i världen. Om någon älskar världen finns inte Faderns kärlek i honom. 16 Allt som är i världen – köttets begär och ögonens begär och högmod över livets goda – det kommer inte från Fadern utan från världen. 17 Och världen och dess begär förgår, men den som gör Guds vilja består för evigt.



Hej Tommy! Det var längesedan vi hördes:-) jag läste en äldre kommentar från dig för ett tag sedan och nu ser jag en ny, det var roligt att du hörde av dig. Ja världen är totalt ur led nu och blir värre, det är bara att vänta sig det. Tokigheter hela vägen.Nej vi ger inte upp Jesus. Jag är mest här på kväll o natt så jag har inte sett din hälsn förrän nu. Vi hörs igen snart! G v d. /Maria
Guds frid över dig Maria.
Jag har följt dej på din kanal i många år. Jag är så tacksam bibeln som du.
skickade.
Jag vet att du är ensam med din starka
tro på jesus. Jag tror Herren jesus kristus vill att vi kämpar tillsammans.
Den heliga Ande manade mej att bli din
vän så att vi kan dela vår ensamhet
till sammans.